سرنخ‌هایی از جو و چرخه‌های یخبندان در سمت تاریک پلوتو

بوکمارک(0)

No account yet? Register

سیاره‌شناسان از نور شارون، قمر پلوتو برای رویت بخش تاریک آن استفاده کردند.

بوکمارک(0)

No account yet? Register

به لطف نور قمر سیاره‌ی کوتوله، سمت تاریک پلوتو به ‌صورت کم‌نور نمایان شده است. هنگامی که فضاپیمای نیوهورایزنز ناسا در سال ۲۰۱۵ از کنار پلوتو عبور کرد، تقریباً تمامی تصاویر گرفته شده ازسطح پیچیده و عجیب این سیاره‌ی کوتوله مربوط به سمتی می‌شد که توسط خورشید روشن شده بود. تاریکی نیمکره‌ی دیگر سیا‌ره‌ی کوتوله را فراگرفته و حتی برخی از قسمت‌ها، مانند نواحی نزدیک قطب جنوب، ده‌ها سال خورشید را ندیده بودند.

هنگامی که فضاپیمای نیوهورایزنز با سرعت از کنار پلوتو عبور کرد، به عقب نگاه کرد و این عکس شبح‌گونه را گرفت. این تصاویر همراه با تصاویری که به تازگی پردازش شده‌اند و نیم‌نگاهی ضعیف به سمت تاریک سیاره دارند، جزئیات جو نیتروژن مه‌آلود پلوتو را نشان می‌دهند. منبع: ناسا

اکنون، دانشمندان در این مأموریت بالاخره توانستند یک نمای برفکی از سمت تاریک سیاره‌ی کوتوله بدست آوردند. محققان روند عکس‌گرفتن و تأثیر چرخه‌ی نیتروژن پلوتو بر جو آن را در ۲۰ اکتبر در مجله‌ی Planetary Science منتشر کرده‌اند.

قبل از اینکه نیوهورایزنز از کنار پلوتو عبور کند، تیم تحقیقات بر این گمان بود که بزرگترین قمر این سیاره‌ی کوتوله یعنی شارون، ممکن است نور کافی برای روشن‌کردن سطح این سیاره‌ی دور را داشته باشد. بنابراین، محققان فضاپیما را مجبور کردند که رو به سمت خورشید برگردد تا پلوتو را تماشا کنند.

در ابتدا، تصاویر فقط حلقه‌ای از نور خورشید را نشان می‌دادند که در جو مه‌آلود پلوتو فیلتر می‌شد. جان اسپنسر، دانشمند سیاره‌شناسی از مؤسسه تحقیقاتی جنوب غربی در بولدر، کولو، می‌گوید: “دیدن چیزی در آن تابش خیره‌کننده بسیار سخت است. مانند تلاش برای خواندن تابلوهای خیابان وقتی که به سمت غروب خورشید رانندگی می‌کنید و شیشه‌ی جلوی ماشین ‌کثیف است.”

نیوهورایزنز این نمای سمت تاریک پلوتو را با نور پس‌زمینه در حالی که فضاپیما از این سیاره‌ی کوتوله در سال 2015 برمی‌گردد، ثبت کرد. برخی لکه‌های روشن و تاریک توسط نور ضعیف شارون، قمر پلوتو نمایان شدند. منبع: ناسا

اسپنسر و همکارانش سعی کردند تا بتوانند جزئیات سمت تاریک پلوتو را از تابش خیره‌کننده بیرون آورند. ابتدا، این تیم تحقیقاتی قصد کردند تا ۳۶۰ عکس فوری کوتاه از سیاره‌ی کوتوله‌ی پلوتو با نور پس‌زمینه بگیرد. برای جلوگیری از نوردهی بیش از حد تصاویر، هر عکس حدود ۰.۴ ثانیه طول کشید. این تیم همچنین عکس‌هایی از خورشید بدون پلوتو در قاب گرفته‌اند تا پس از آن بتوانند شدت نور خورشید را کم کنند.

تاد لوئر از رصدخانه‌ی ملی نجوم نوری در توسان، آریز، زمانی که در سال ۲۰۱۶ به داده‌ها دست یافت، سعی کرد تصاویر را پردازش کند. بنابراین او زمان کافی برای مقابله با چنین پروژه‌ی دشواری را نداشت.

اما لوئر می‌گوید: “این موضوع به شدت ذهن مرا درگیر خود کرد”. او در سال ۲۰۱۹ مجدداً تلاش کرد. از آنجایی که فضاپیما در حین گرفتن تصاویر حرکت می‌کرد، هر تصویر کمی لکه‌دار یا تار بود. لوئر برای حذف این تاری به ازای هر فریم یک کد کامپیوتری نوشت. سپس نور شارون منعکس شده را در هر یک از آن صدها تصویر با هم اضافه کرد تا یک تصویر واحد تولید کند.

اسپنسر می‌گوید: “وقتی تاد آن تحلیل سخت‌گیرانه را انجام داد، در نهایت چیزی را دیدیم که در تاریکی آنجا ظاهر می‌شود… که به ما نگاهی اجمالی از شکل قطب تاریک پلوتو می‌دهد.”

کارلی هاوت، دانشمند سیاره‌شناسی، از مؤسسه تحقیقاتی جنوب غربی که همچنین در تیم افق‌های نو حضور دارد، اما در این کار دخالتی نداشت، می‌گوید: “که این تیم چیزی قابل توجه به دست آورد. واقعاً کار کردن با این مجموعه داده بسیار سخت است و کارکرد این تیم را تحسین می‌کنم. به شخصه نمی‌خواستم این کار را انجام دهم.”

این تصویر از فضاپیمای نیوهورایزنز ناسا، از سمت روشن پلوتو است و رنگ‌های مختلف نشان‌دهنده‌ی انواع مختلف یخ است. نگاهی اجمالی به نیمکره‌ی تاریک پلوتو در تصاویر مأموریتی که به تازگی منتشر شده است، جزئیات جدیدی را در مورد نحوه‌ی واکنش آن یخ‌ها نشان می‌دهد.

هاوت می‌گوید: “این تصویر می‌تواند به دانشمندان کمک کند تا دریابند که چگونه جو نیتروژن منجمد پلوتو با گذشت چند دهه تغییر می‌کند.” اتمسفر پلوتو تحت کنترل مقدار نیتروژن موجود در فاز گازی آن در هوا و مقدار یخ زده آن روی سطح است. هرچقدر یخ نیتروژن بیشتر تبخیر شود، جو غلیظ‌تر می‌شود. اگر نیتروژن بیش از حد روی سطح یخ بزند، ممکن است اتمسفر به طور کلی فرو بریزد.

وقتی نیوهورایزنز آنجا بود، قطب جنوب پلوتو تیره‌تر از قطب شمال به نظر می‌رسید. این نشان می‌دهد که حتی اگر زمستان نزدیک بود، هنوز مقدار زیادی از نیتروژن تازه‌ی موجود در جو دچار یخ‌زدگی و نشست در سطح نشده بود. اسپنسر می‌گوید:”تابستان قبلی دهه‌ها پیش به پایان رسید، اما پلوتو به آرامی خنک می‌شود. شاید هنوز آنقدر گرم است که یخبندان نتواند در آنجا متراکم شود و این از فروپاشی جو جلوگیری می‌کند.”

نقطه‌ای‌‌ روشن در وسط تصویر وجود داشت که می‌تواند یک رسوب یخ تازه باشد. هاوت می‌گوید:” چیز عجیبی نیست زیرا یخ‌ها ممکن است همچنان از قطب شمال به قطب جنوب در حال حرکت باشند، چون پلوتو در فصل زمستان دچار یخ‌زدگی بیشتری می‌شود. برای مدت طولانی به این موضوع فکر کردیم که دلیل این رخداد کاملاً منطقی است، اما با این حال دیدن این اتفاق جالب بود.”

4.9/5 - (10 امتیاز)
به اشتراک بگذارید
منبع Science News
ممکن است شما دوست داشته باشید
۲ نظرات
  1. احمد می گوید

    بسیار عالی، مطالب این سایت برای ما که عاشق مباحث کیهانی و نجوم هستیم ، بدلیل ب روز بودن و ترجمه های خوب ، بسیار لذت بخش هستند. ممنون بابت زحمتی که میکشید

  2. مهسا راقب می گوید

    خوشحالم که مورد توجه شما قرار گرفته . به یقین این پیام ها موجب دلگرمی من و سایر مترجمانی که در سایت وزین علم روز زحمت می کشند خواهد بود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

go2top