سرانجام ستاره شناسان دومین سیارک را در کمربند تروجان زمین پیدا کردند

بوکمارک(0)

No account yet? Register

زمین یک همراه جدید دارد. سیارک 2020XL5 ، یک سنگ فضایی کربنی به عرض یک کیلومتر در نقطه لاگرانژ L4 زمین کشف شده است – جایی که نیروهای گرانشی زمین و خورشید در آن تعادل برقرار می‌کنند. نقطه‌ای پایدار که اجسام می‌توانند در آن به دام بیفتند. مقاله‌ی جدیدی که این هفته در Nature Communications منتشر شد، تأیید می‌کند که 2020XL5 حداقل برای 4000 سال دیگر در L4 باقی خواهد ماند و سپس بی‌صدا توسط کشش گرانشی از مدار خود خارج خواهد شد.

این دومین تروجان زمینی است که تاکنون کشف شده است – اولین مورد در سال 2010 کشف شد – البته سیارات دیگر تعداد زیادی از آنها را دارند. مشتری بزرگترین سیاره‌ی منظومه‌ی شمسی با برقراری یک تعادل دینامیکی در مدار خود، دارای هزاران تروجان است، به طوری که سیارک‌ها در نقاط L4 و L5 مشتری ازدحام می‌کنند و در رقابت با تعداد اجرام موجود در کمربند اصلی سیارک‌ها هستند. ماموریتی برای مطالعه‌ی تروجان‌های مشتری، به نام لوسی، در ماه اکتبر به فضا پرتاب شد که در سال 2027 به نقطه L4 مشتری خواهد رسید. درک اینکه این سیارک‌های گرفتار از چه ساخته شده‌اند به محققان کمک می‌کند تصویر واضح‌تری از منظومه‌ی شمسی اولیه بسازند.

نقاط لاگرانژ زمین، جایی که اجسام (معروف به تروجان‌ها) می‌توانند در مدارهای پایدار یا نیمه‌پایدار باقی بمانند. Earth Trojan 2020XL5 تازه کشف شده در نقطه L4 زمین پیدا شد. منبع: ناسا

اما با وجود داشتن این گنجینه­ی چشمگیر، مشتری انحصار سیارک‌های تروجان را ندارد. نپتون دارای 29 تروجان شناخته شده است و حتی مریخ، با وسعت سه پنجم زمین، بیش از 12 مورد از آنها را در نقاط لاگرانژ خود به دام انداخته است.

پس چرا تعداد تروجان‌های زمینی اینقدر کم است؟ در پاسخ به این سوال باید گفت احتمالاً موارد بیشتری وجود دارد که ما هنوز آنها را پیدا نکرده‌ایم. دیدن تروجان‌های زمین بسیار سخت است، زیرا برای یافتن آنها باید مستقیماً به خورشید خیره شویم و تشخیص آنها در نور خیره‌کننده تقریباً غیرممکن است. از طرفی بیشتر سیارک‌ها مانند 2020XL5 از نوع c هستند یعنی تمایل به آلبدو کم دارند و نور بسیار کمی را منعکس می‌کنند. این ترکیب، شناسایی تروجان‌های زمین را به یک چالش دشوار تبدیل می کند.

پس چگونه 2020XL5 کشف شد؟ باید از ترفند زمان‌بندی دقیق مشاهدات استفاده کنید! یک دوره‌ی کوتاه درست قبل از طلوع و بعد از غروب خورشید وجود دارد که خورشید توسط افق مسدود می‌شود، اما نقاط لاگرانژ هنوز در آسمان قابل مشاهده هستند. هرچند این یک وضعیت مشاهده‌ی ایده‌آل نیست و این پنجره، فرصت طولانی به شما نمی دهد، اما کافی است نگاهی منظم بیندازید شاید خوش شانس باشید.

با استفاده از این روش، ستاره‌شناسان از بررسی Pan-STARRS1 مستقر در هاوایی برای یافتن این شی در دسامبر 2020 استفاده کردند. در آن زمان مشخص بود که 202XL5  احتمالاً یک تروجان زمینی است، اما مطالعه­ دقیق آن تا همین اواخر طول کشید زیرا داده‌ها نشان می‌دهند که این یک «تروجان گذرا» است. به این معنی که از نقطه‌ی  L4زمین شروع نشده است، بلکه بیشتر درحین عبور به دام افتاده یعنی برای همیشه در آنجا باقی نمی‌ماند، و در نهایت دوباره برای پرسه زدن آزاد از مدار زمین خارج می‌شود. با این حال، به احتمال زیاد این اتفاق بزودی نخواهد افتاد و حداقل تا چهار هزاره آینده در محله L4 باقی خواهد ماند.

تلاش برای یافتن تروجان‌های زمین تنها به تلسکوپ‌های زمینی متکی نیست. کاوشگرهای فضایی از نقاط L4  و L5 زمین جهت جستجوی اجسام نادیده بازدید کرده‌اند. به عنوان مثال، فضاپیمای OSIRIS-REx ناسا یک بررسی در منطقه L4 انجام داد، در حالی که فضاپیمای Hayabusa2 از  L5 در مسیر خود به سمت سیارک ریوگو بازدید کرد. هرچند هیچ‌کدام از این مأموریت‌ها تروجان‌های جدیدی برای زمین شناسایی نکردند، اما به ایجاد دانشی در زمینه­ی محدودیت‌های آماری در مورد تعداد و اندازه سیارک‌هایی که ممکن است در آنجا یافت شوند، کمک کردند.

البته جستجو برای یافتن تروجان‌های زمینی بیشتر ادامه دارد. همانطور که نویسنده‌ی اصلی مقاله تونی سانتانا-روس توضیح می‌دهد: “سیارک‌ها کپسول‌های زمانی اولیه‌ی منظومه‌ی شمسی هستند و می‌توانند چیزهای زیادی در مورد دوران شکل‌گیری سیارات به ما بیاموزند. تروجان‌های زمین بسیار جالب هستند، زیرا می‌توانند مواد باقی‌مانده از شکل‌گیری زمین باشند. حتی اگر آنها از راه دور بیایند، مدارهای نسبتاً پایداریشان در نقاط لاگرانژ زمین می‌تواند آن‌ها را به مقاصدی ایده‌آل برای مأموریت فضاپیما تبدیل کند.”

وقتی از سانتانا-روس پرسیده شد که آینده‌ی تیم چه خواهد شد، سانتانا-روس پاسخ داد: “این کشف ما را تشویق می‌کند که به جستجوی تروجان‌های جدید زمین ادامه دهیم. یافتن یک تروجان زمینی ساخته شده از مواد باقیمانده از شکل‌گیری زمین، برای کشف بسیاری از اسرار اولیه منظومه شمسی بسیار مفید خواهد بود.”

5/5 - (4 امتیاز)
به اشتراک بگذارید
منبع Universe Today
ممکن است شما دوست داشته باشید
۲ نظرات
  1. صائب می گوید

    بسیار عالی بود

  2. مهسا راقب می گوید

    سپاس از شما

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

go2top