جدیدترین مطالب را دنبال کنید

ناسا جهان موازی

آیا ناسا شواهد وجود یک جهان موازی را یافته است؟ حقیقت پنهان پشت تیترها

07:00860
FavoriteLoadingافزودن به علاقمندی

اینترنت باز هم این کار را انجام داد. امروز اینترنت پر از داستان‌هایی هست که توسط نشریاتی مثل New York Post ، Express و Daily Star منتشر شده که اغلب به یکدیگر ارجاع می‌دهند و خبری مبنی بر این ادعا را منتشر می‌کنند که دانشمندان ناسا مدرکی که اثبات می‌کند جهان‌های موازی وجود دارد را یافته‌اند.

این تیترها همگی اغراق شده و درباره آنچه محققان یافته‌اند نادرست هستند. دانشمندان در واقع مدرکی (سیگنالی) از ذرات بنیادینی یافته‌اند که ممکن است ادارک فعلی ما از فیزیک را به چالش بکشند. این مدرک ممکن است صرفا درباره چگونگی برهمکنش ذرات با یخ باشد.

به صورت روشن‌تر، هیچ مدرکی که Daily Star ادعا می‌کند:  «یک جهان موازی، درست کنار جهان ما وجود دارد، که تمام قوانین فیزیک ظاهرا معکوس عمل می‌کنند» وجود ندارد.

نویسنده مسئول در مقاله پژوهشی اصلی این آزمایش در جنوبگان که مبنای ادعاهای عجیب در اینترنت شده است یعنی ابراهیم صفا از UW-Madison  درباره سیل داستان‌های خبری مرتبط با پژوهش آن‌ها درباره یک جهان موازی می‌گوید:

مقالات بسیار زیادی که اکنون به صورت آنلاین منتشر شده‌اند ظاهرا ریشه در داستان قدیمی شش هفته پیشی که در New Scientist منتشر شد دارند که تیتر هشداردهنده‌ای دارد- ممکن است ما یک جهان موازی که زمان در آن به عقب می‌رود را شناسایی کرده باشیم– که مقاله‌ای با نوشتار خوب و مبتنی بر اندیشه درباره نتایج گیج‌کننده‌ای از مطالعات پرتوهای کیهانی در جنوبگان است. پرتوهای کیهانی ذرات پرانرژی هستند که از خارج از جو زمین می‌آیند. در همین راستا تفکرات و بحث‌هایی درباره توضیح منشاء این ذرات پیش آمد که جهان موازی نیز در این گفتگوها بود.

تمام داستان به سه مقاله علمی مربوط می‌شود:

  • مقاله پژوهشی اصلی از آزمایش ANITA (ANtarctic Impulsive Transient Antenna)  که یک آزمایش با استفاده از بالون است و رویدادهای پرتوی کیهانی به بالا اشاره کننده را یافت.
  • یک مقاله پژوهشی که در پاسخ به این چاپ شد که نتایج ANITA می‌تواند شاهدی بر وجود یک جهان متقارن CPT که در آن زمان از بیگ بنگ به سوی عقب می‌رود باشد و پادماده در آن غالب است. این همان‌جایی است که ادعاهای «جهان موازی» از این مقاله سربر می‌آورند: «در این سناریو جهانِ قبل از بیگ بنگ و جهان پس از بیگ بنگ به صورت یک جفت جهان-پادجهان که از هیچ خلق شده‌اند تفسیر می‌شوند.»
  • یک مقاله پژوهشی دیگر که در The Astrophysical Journal از تیم رصدخانه نوترینوی IceCube منتشر شد که پیشنهاد می‌داد که لازم است توضیحات جایگزینی برای تفسیر داده‌های ANITA استفاده کنیم.

اما، تنها نتیجه واقعی این است که نوترینوهایی که در مدل استاندارد ذرات در نظر گرفته می‌شوند، آشکارسازی رویداد نادری که ANITA مدعی است را توضیح نمی‌دهند.

ابراهیم صفا می‌گوید:

رویدادهای ANITA جالب توجه هستند، اما ما بسیار دور از این ادعا هستیم که حتی یک فیزیک جدید نیاز داریم، یا حتی یک جهان جدید.

 

اما ANITA چیست؟

یک آزمایش استراتوسفری با استفاده از بالون در جنوبگان است که آنتن‌های رادیویی دارد که به سوی زمین نشانه رفته‌اند تا امواج رادیویی منتشر شده از نوترینوهای پرانرژی بسیار نادری که به اتم‌های یخ جنوبگان برخورد می‌کنند را آشکار کند. در واقع ANITA یک تلسکوپ رادیویی و اولین رصدخانه‌ی نوترینوی ناسا است. در اینجا ارتباط ادعاها با ناسا مشخص شد.

رصدخانه نوترینوی ناسا ANITA
نمایش نحوه عملکرد رصدخانه نوترینوی ناسا ANITA

و ANITA چه چیزی یافته است؟

در سال ۲۰۱۶، ANITA سیگنال‌هایی یافت که به عنوان ناهنجاری اطلاق می‌شوند؛ شاهدی از یک ذره پر انرژی- نوترینوهای بی‌نهایت پر انرژی- که از سطح زمین می‌آیند، اما منشاء مشخصی ندارند. طبق مقاله New Scientist ، به نظر این رویداد غیر ممکن می‌رسد:

توضیح این سیگنال مستلزم وجود یک جهان وارونه است که همزمان با جهان ما بطور موازی در بیگ بنگ خلق شده باشد. در چنین جهان آینه‌ای، مثبت منفی است، چپ راست است و زمان به عقب می‌رود.

این همان جهان متقارن CPT است.

خبر منتشره درباره مقاله پژوهشی خاطرنشان می‌کند که «توضیحات دیگر برای سیگنال‌های ناهنجار-احتمالا شامل فیزیک جدید- لازم است در نظر گرفته شوند.»

محققان در رصدخانه نوترینوی IceCube تلاش کردند که منشاء این سیگنال‌های نوترینوهای پرانرژی را بیابند.

رصدخانه نوترینوی IceCube چیست؟

این رصدخانه نزدیک قطب جنوب است و از ۵۱۶۰ آشکارساز اپتیکی که در زیر یخ‌ها مدفون هستند ساخته شده است و نوترینوهای هدف از میان یخ‌ها عبور کرده و با آن‌ها برهمکنش می‌کنند در واقع با اتم‌های هیدروژن و اکسیژنِ یخ برهمکنش می‌کنند.

آناستازیا باربانو از دانشگاه ژنو سوئیس می‌گوید:

این فرآیند رصدخانه IceCube را به یک ابزار برجسته برای مشاهده نتایج ANITA تبدیل می‌کند، چرا که هر رویداد ناهنجاری که ANITA آشکار می‌کند، IceCube باید به تعداد بسیار بسیار بیشتری آشکار کند که در مورد این رویداد نادر اخیر، ما چنین چیزی کشف نکرده‌ایم.

این بدین معناست که می‌توانیم این ایده که این رویدادها از چشمه نقطه‌ای با شدت بالایی آمده‌اند را رد کنیم، به این دلیل که رویدادهای نادری که ANITA می‌بیند را رصدخانه IceCube نمی‌بیند.

رصدخانه نوترینوی IceCube
رصدخانه نوترینوی IceCube

مقالات دانشگاهی چه نتیجه‌ای می‌گیرند؟

نتایجِ حاصل از چک کردن مشاهدات ANITA توسط IceCube در مقاله‌ای چاپ شده است که نتیجه‌گیری آن شامل عباراتی نظیر «ناسازگار و تفسیر کیهانی» و «فیزیک جدید» است و به صورت زیر خلاصه می‌شود:

یک توضیح اخترفیزیکی از این رویدادهای ناهنجار با فرض‌های مدل استاندارد صرف‌نظر از طیف منبع به شدت مقید است.

ترجمه صحیح: ما هنوز نمی‌دانیم منشاء این سیگنال‌ها از کجا می‌آیند.

ترجمه غلط: نوترینوهای پر انرژی از یک جهان موازی می‌آیند.

صفا نویسنده اصلی مقاله جنجالی در توییتی نوشت:

توییت

من: ما رویدادهای ANITA را بررسی کردیم و آن‌ها نمی‌توانند نوترینوهای مدل استاندارد باشند. آن‌ها احتمالا نتیجه‌ی درک ناقص ما از یخ‌های جنوبگان هستند، اما احتمالی نیز وجود دارد که پدیده‌ی فیزیکی جدید مسئول آن باشد.

روزنامه‌ها: جهان موازی !!!

وی همچنین می‌گوید که در عین حال که تلاش برای توضیح این رویدادها زمان هیجان‌انگیزی برای فیزیک‌دان‌ها بوده است، «به نظر می‌رسد ما می‌بایست منتظر نسل بعدی این نوع آزمایش‌ها باشیم، که شدت و حساسیت بیشتری دارند، تا بتوانیم درک درستی از این ناهنجاری بدست آوریم.»

این اشاره به دستگاه تولید پالس بسامد رادیویی HiCal2 دارد که به دانشمندان برای مشخص کردن ویژگی‌های یخ سطح جنوبگان برای تفسیر بهتر نتایج کمک خواهد کرد.

بنابراین، ممکن است همه این جنجال‌ها فقط درباره درک ناقص ما از یخ باشد، نه جهان‌های موازی!

0 0 vote
Article Rating
منبع
Forbes
لینک کوتاه
https://sciencetoday.ir/?p=7145

20 نوشته
گروه نویسندگان مجله علم روز
مشترک شوید
آگاه شوید
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
کانال علم روز