جدیدترین مطالب را دنبال کنید

ناسا تلسکوپ بخش تاریک ماه

ناسا در ساختِ تلسکوپ در بخش تاریک ماه سرمایه‌گذاری می‌کند

02:00800
FavoriteLoadingافزودن به علاقمندی

ناسا از پروپزال‌هایی در مراحل اولیه هستند برای ساخت یک تلسکوپ شبکه‌ای درون یک دهانه‌ی برخوردی در بخش دور ماه حمایت مالی می‌کند.

این «سمت تاریک» از ماه بخشی از ماه است که همواره دور از زمین واقع است، و همین ویژگی یک دیده‌گاهِ کمیاب از کیهان تاریک را فراهم می‌آورد، که توسط اختلال‌های رادیویی تولید شده توسط انسان و همچنین جو ضخیم سیاره‌ای مختل نمی‌شود.

ایده تلسکوپ رادیویی طول موج فوق-بلند، «تلسکوپ رادیویی دهانه برخوردی قمری» یا “Lunar Crater Radio Telescope” نامیده خواهد شد و مزایای بسیار عظیمی در مقایسه با تلسکوپ‌های روی زمین دارد، توسط Saptarshi Bandyopadhyay یک متخصص روباتیک در مرکز پیشران جت ناسا مطرح شده است.

پروژه مفاهیم پیشرفته‌ی خلاقانه‌ی ناسا ۱۲۵۰۰۰ دلار برای فاز اول مطالعه برای درک امکان‌پذیری ساخت چنین تلسکوپی جایزه می‌دهد.

تلسکوپ که به صورت یک شبکه سیمی طراحی می‌شود، در دهانه‌ی برخوردی به وسعت ۳ تا ۵ کیلومتر در بخش دور ماه (بخش تاریک ماه) قرار داده می‌شود. تلسکوپ یک کیلومتری شبکه سیمی در امتداد دهانه برخوردی توسط ماهگردهای DuAxel ناسا که روبات‌های دیوار نورد هستند امتداد خواهد یافت.

ناسا تلسکوپ رادیویی تاریک ماه

اگر این تلسکوپ ساخته شود بزرگترین رادیو تلسکوپی در منظومه شمسی است که در یک دهانه ساخته می‌شود. چنین تلسکوپ‌هایی فقط از یک بشقاب در یک دهانه به جای شبکه‌ای از بشقاب‌ها برای جمع‌آوری داده استفاده می‌کنند.

از آن‌جا که این تلسکوپ در بخش تاریک ماه خواهد بود، از تداخلات الکترومغناطیسی زمین، ماهواره‌ها و حتی نویز رادیویی خورشید نیز طی شب قمری به دور خواه بود. همچنین به ما امکان تماشای اعماق کیهان بدون مزاحمت جو زمین را خواهد داد.

جو زمین طول موج‌های بسامد پایین که طول موجی بیش از ۱۰ متر را دارند منعکس می‌کند، که مانع رسیدن‌شان به تلسکوپ‌های زمینی می‌شود. تلسکوپ روی ماه می‌تواند اکتشافات علمی عظیمی در کیهان‌شناسی را با نگاه کردن به کیهان اولیه در طول موج‌های بین ۱۰ تا ۵۰ متر فراهم آورد.

0 0 vote
Article Rating
منبع
Space
لینک کوتاه
https://sciencetoday.ir/?p=7103

21 نوشته
گروه نویسندگان مجله علم روز
مشترک شوید
آگاه شوید
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
کانال علم روز