جدیدترین مطالب را دنبال کنید

سفر در فضا روی مغز تاثیر میگذارد

سفرهای فضایی می‌توانند مغز شما را به طور جدی تحت تأثیر قرار دهند

04:00860
FavoriteLoadingافزودن به علاقمندی

معلوم شده است که سفر کردن در فضا می‌تواند مغز شما را تغییر دهد.

از زمان ارسال انسان به فضا، محققان به دنبال بررسی این‌که چطور پرواز فضایی می‌تواند فیزیولوژی و سلامت انسان هستند. برای مثال، پژوهش پیش‌تازانه‌ی دوقلوها اثرات متعددی که فضا می‌تواند روی بدن ما یا حتی ژنتیک ما اثر بگذارد را آشکار کرد.

اما پژوهشی جدید نشان می‌دهد که پرواز فضایی می‌تواند مغز انسان را به شکلی عجیب و غیر معمول تغییر دهد، که می‌تواند بینایی فضانوردان را مختل کرده و برای مدت طولانی ادامه یابد.

از زمان برنامه فضایی شاتل تا به امروز، فضانوردان مسائلی مرتبط با بینایی‌شان طی سفر فضایی را گزارش کرده‌اند. بررسی‌های پزشکی در زمین نشان داده‌اند که اعصاب بینایی فضانوردان طی سفر فضایی متورم می‌شوند و برخی از آن‌ها خونریزی شبکیه و برخی دیگر تغییرات ساختاری در چشمان‌شان را تجربه می‌کنند.

دانشمندان تصور می‌کنند که این مشکلات بینایی با افزایش فشار در جمجمه طی سفر فضایی مرتبط است. در یک مطالعه اخیر که به رهبری دکتر Larry Kramer ، پرتوشناس از مرکز علوم سلامتِ دانشگاه تگزاس در هیوستن انجام شده است، محققان شواهدی یافته‌اند که این فشار در سر در واقع در ریزگرانش افزایش می‌یابد.

در این مطالعه، گروه پژوهشی به کمک تصویربرداری MRI ، از مغز ۱۱ فضانورد (۱۰ مرد و یک زن) قبل و بعد از سفر فضایی و به مدت یک سال پس از بازگشت تصویربرداری کردند. این تصاویر MRI نشان داد که، به طولانی در معرضِ ریزگرانش قرار گرفتن، باعث می‌شود مغز متورم شده و مایع مغزی-نخاعی، که مغز و نخاع را در بر گرفته از نظر حجمی افزایش یابد.

این یافته از این نظریه حمایت می‌کند که سفر فضایی فشار در جمجمه را افزایش می‌دهد که محققان آن را مرتبط با مشکلات بینایی می‌دانند.

به علاوه، کرامر و همکارانش دریافتند که غده هیپوفیز نیز در معرض ریز گرانش تغییر می‌کند. آن‌ها فهمیدند که این غده در معرض ریز گرانش فشرده می‌شود، و ارتفاع و شکل آن تغییر می‌یابد که نشانه‌ای از افزایش فشار در سر انسان است.

سفر در فضا روی مغز تاثیر میگذارد

همچنین محققان دریافتند که این اثرات، یعنی تورم مغزی و فشردگی غده هیپوفیز و افزایش فشار در سر، تا یک سال پس از بازگشت از فضا همچنان در فضانوردان باقی است. این طول مدت حاکی از آن است که این اثرات طولانی مدت است. با این حال، لازم است مطالعات بیشتری انجام شود تا چگونگی تأثیر ریزگرانش بر روی مغز فضانوردان در طول عمرشان مشخص شود و اینکه این اثرات چطور بین افراد مختلف ممکن است متفاوت باشند.

دانشمندان تعدادی نظریه درباره چرایی تورم مغز در فضا ارائه کرده‌اند، اما آن‌چه که دکتر کرامر «متقاعد کننده‌ترین» نظریه می‌نامند این است که بدون گرانش، مایعات درون بدن ما که معمولا به طور مساوی در بدن در چرخش هستند، در فضا به سمت بالا به سوی سر حرکت می‌کنند و از پاها دور می‌شوند. دکتر کرامر می‌گوید:

در فضا خون که معمولا در اندام‌ها در چرخش است، به سوی سر باز پخش می‌شود. این چیزی نیست که ما در زمین بطور معمول تجربه کنیم مگر این‌که شما روی دستهایتان بایستید.

 

همچنین پژوهشگران در حال توسعه آنچه که متخصصان فضایی «اقدامات متقابل» ، یا روش‌هایی که این اثرات منفی را کاهش دهد هستند.

برای آزمایش اقدامات متقابل، نمونه‌های مورد آزمایش را روی تخت‌هایی می‌خوابانند در حالی‌که سرشان به سمت پایین است تا جابجایی مایعات در بدن را که دانشمندان تصور می‌کنند در ریزگرانش رخ می‌دهد را شبیه‌سازی نمایند. در این حالت، محققان دریافتند که اعصاب بینایی متورم می‌شوند و همچنین اثرات دیگری که در سفرهای فضایی مشاهده شده را نیز در این آزمایش دریافتند.

یکی از اقدامات متقابل که محققان در حال آزمایش آن هستند یادآور ایستگاه فضایی چرخان در فیلم علمی-تخیلی “2001: A Space Odyssey ” است. اقدام متقابل فضانورد را حول یک قسمت خاص در طی روز می‌چرخاند، و خون را در بدن و به سوی پاها در جریان می‌اندازد درست شبیه به گرانش مصنوعی.

یک اقدام متقابل دیگر که دانشمندان تصور می‌کنند کمک کننده باشد ساخت لباس فضایی ویژه‌ای است که پاها را بپوشاند و کمک کند که گردش مایعات ادامه یابد.

این پژوهش در ژورنال Radiological Society of North America توضیح داده شده است.

0 0 vote
Article Rating
منبع
Space
لینک کوتاه
https://sciencetoday.ir/?p=7097

21 نوشته
گروه نویسندگان مجله علم روز
مشترک شوید
آگاه شوید
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
کانال علم روز