جدیدترین مطالب را دنبال کنید

برخورد سیارک با زمین

برخورد شهاب سنگ به زمین شایعه است یا واقعیت ؟! شهاب سنگ یا سیارک ؟

05:081900
FavoriteLoadingافزودن به علاقمندی

یک سیارک بزرگ و “بالقوه خطرناک” قرار است ماه آینده از کنار زمین عبور کند، اما نگران نباشید – این هیچ گونه تهدیدی برای زمین محسوب نمی‌شود.

داستان از آنجا آغاز شد که سایت “دیلی اکسپرس” از برخورد سیارکی به زمین خبر داد. سیارکی با کدشناسایی 1998OR2 با قطر تقریبی بین 2 تا 4 کیلومتر  که هم اکنون در فاصله حدود 36 میلیون کیلومتری زمین قرار دارد و این فاصله در روز دهم اردیبهشت 99  به حدود 6 میلیون کیلومتری خواهد رسید. احتمال برخورد سیارکی که در این فاصله قرار دارد که با سرعتی بسیار زیاد در جهتی دیگر در حرکت است، در حد صفر است و مطرح شدن احتمال برخورد با زمین صحیح نیست.

در فرهنگ رایج مردم، تفاوتی میان واژه های شهاب، شهابسنگ و سیارک وجود ندارد و زمانی که برخورد هر یک از این پدیده ها مطرح شود باعث میشود ویژگی های هر یک از رویدادها، بجای دیگری در نظر گرفته شود و در نهایت برداشت های نادرست از خبر به ذهن متبادر شود. پس لازم است قبل از توصیف ویژگی های این سیارک، با سه مفهوم ذکر شده و تفاوت آنها آشنا شویم.

شهاب:

اجرامی که به مراتب بسیار کوچکتر از سیارک هستند (از دانه های کوچک گرفته تا اشیاء یک متری) وقتی با سرعت به جو زمین وارد میشوند، می سوزند، و برای لحظاتی ردی درخشان از خود باقی می گذارند. ( این پدیده هر شب در آسمان قابل مشاهده است و در شبهای، “بارش شهابی” یا “شهاب باران” تعدادی بیشماری از آنها را در یکساعت میتوانید ملاحظه کنید)

بارش شهابی

شهاب‌سنگ:

در برخی مواقع: ذرات بزرگتری وارد جو می شوند و بطور کامل نمیسوزند و ذرات کوچک باقیمانده از آن به زمین برخورد میکنند. آنها را شهابسنگ می گویند. ( ولی جو زمین همچون یک سپر ایمنی بسیار قوی عمل کرده و در طول شبانه روز از ما محافظت میکند و به ندرت در طی هزاران سال شهابسنگ هایی به زمین میرسند که قدرت تخریب بالایی داشته باشند. تاکنون میلیون ها شهابسنگ کشف و در موزه ها نگه داری میشوند.)

شهاب سنگ
شهاب سنگ

سیارک:

اجرامی به کوچکی یک کوه تا بیش از یک چهارم قطر ماه، که در ناحیه ای میان مدارهای مریخ و مشتری که کمربند سیارکی نام دارند در گردشند. سیارک ها در دام گرانشی بسیار بزرگ سیاره عظیم الجثه مشتری گیر افتاده اند و نمیتوانند از این فضا بگذرند، عواملی باعث میشود که در طی هزاران سال ، برخی از آنها به ناحیه درون منظومه شمسی نفوذ کنند و می توانند به “نزدیکی” زمین برسند. و اگر بتوانند به مدار زمین برسند بخش اعظمی از آنها پس از برخورد با جو زمین و در اثر دمای ناشی از اصطکاک آن می سوزد و باقیمانده آنها در برخورد به زمین میتواند اثرات مخربی بهمراه داشته باشد.

دهانه برخوردی سیارک
دهانه شهاب باریجر یک بنای نمادین آریزونا است که بیش از 1 کیلومتر عرض و 170 متر عمق دارد و توسط یک شهاب سنگ عظیم 300000 تنی که 50 هزار سال پیش با نیرویی معادل ده بمب هسته ای ده مگاتون به زمین برخورد کرده است، شکل گرفته است.

جرم بزرگ و بالقوه خطرناک که قرار است ماه آینده از کنار زمین عبور کند، یک سیارک است نه شهابسنگ.

سیارک (52768) 1998 OR2 در تاریخ 29 آوریل نزدیک به کره زمین نزدیک خواهد شد. این سنگ فضایی سنگین با قطر 1.1 تا 2.5 مایل (1.8 تا 4.1 کیلومتر) تقریباً عرضی برابر جزیره منهتن دارد و اگر به زمین بیفتد می تواند ویرانگر باشد. البته این سیارک برخلاف گزارش های هشدار دهنده و اطلاعات نادرست رسانه ها هیچ گونه تهدیدی را ایجاد نمی کند. مدت 32 سال است که رصد می شود و مدار آن تا سال 2197 میلادی به خوبی مشخص شده است. در کمترین فاصله با زمین، این سیارک از فاصله 2.35 میلیون کیلومتری زمین عبور خواهد کرد.

  • نام سیارک: سیارک 52768 یا 1998OR2
  • قطر سیارک: ۴.۱ کیلومتر
  • مدت زمان گردش به دور مدار: ۳.۶۷ سال (۱۳۴۱ روز)
  • فاصله اوج: 3.74228 AU
    فاصله حضیض: 1.0167AU
  • دوره تناوب: این سیارک حدودا هر 3 ساعت یکبار دور خود می چرخد و هر 1341 روز یکبار دور خورشید.

این سیارک بعنوان بزرگترین سیارکی که طی یک ماه آینده از نزدیکی زمین عبور خواهد کرد شناخته می شود. و برطبق مشاهدات تلسکوپ ناسا IRTF در طول برنامه ExploreNEOs Warm Spitzer ، OR2 1998  یک سیارک نسبتاً نادر از نوع L محسوب میشود. ناسا آن را در رده سیارک های “خطرناک بالقوه” با قطر 2-3 کیلومتر طبقه بندی کرده است نه به این دلیل که زمین را در معرض خطر قرار می دهد بلکه بخاطر اینکه در طرح طبقه بندی آژانس، معیارهای خاصی در نظر گرفته میشود. طبق رده بندی ناسا، اگر سیارکی با مدار مسافت کمتر از 4.6 میلیون مایل (7.5 میلیون کیلومتر) یا 0.05 واحد نجومی (میانگین فاصله بین زمین و خورشید باشد) به عنوان “بالقوه خطرناک” شناخته می شود.

دوره چرخش

در سال 2009 ، محنی های چرخشی نور 1998 OR2 از مشاهدات فوتومتریک اخترشناسان در سالوادور ، برزیل و در حین پروژه بررسی فتومتریک سیارکهای نزدیک به زمین رصدخانه لاول (NEAPS) بدست آمد. تجزیه و تحلیل منحنی نور به ترتیب دارای دوره چرخش 3.198 و 4.112 ساعت با دامنه روشنایی به بزرگی 0.29 و 0.16 ریشتر است (+U = 2/2).

سیارک 1998 OR2
تصویر تهیه شده از حرکت سیارک 1998 OR2 توسط Gianluca Masi

طبق داده های ناسا، سیارک 1998 OR2 مجددا در 18 مه سال 2031 به زمین نزدیک خواهد شد و با فاصله حدود 19 میلیون کیلومتری از سیاره ما قرار خواهد گرفت.
دو عبور بعدی آن ، یعنی در سالهای 2048 و 2062 ، حتی دورتر خواهند بود. نزدیکترین عبور سیارک 1998 OR2 برای آینده قابل پیش بینی در 16 آوریل 2079 خواهد بود، زمانی که تنها 1.1 میلیون مایل (1.8 میلیون کیلومتر) با ما فاصله دارد.

0 0 vote
Article Rating
لینک کوتاه
https://sciencetoday.ir/?p=7049

3 نوشته
کارشناس ارشد نجوم، پژوهشگر و مدرس نجوم، علاقمند به ترویج علم محور فعالیت: کیهانشناسی و خورشید مدیر کافه کتاب، کافه نجوم و کتابخانه تخصصی مرکز نجوم ادیب اصفهان
مشترک شوید
آگاه شوید
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
کانال علم روز