جدیدترین مطالب را دنبال کنید

کشف یک پروتئین فرا زمینی درون یک شهاب‌سنگ

03:00790
FavoriteLoadingافزودن به علاقمندی

گروهی از محققان مدعی شده‌اند که یک مولکول پروتئینی درون یک سنگ آسمانی کشف کرده‌اند. اگر این یافته تأیید شود این اولین پروتئینی خواهد بود که خارج از زمین کشف شده است، اگرچه ممکن است این یافته نشانه‌ای از یک حیات بیگانه نباشد. البته برخی دیگر از دانشمندان به تحلیل نتایج این پژوهش مشکوک هستند.

بلوک‌های سازنده‌ی حیات ارگانیک را به عنوان آمینو اسیدها می‌شناسیم و می‌تواند در یک شهاب‌سنگ و دیگر سنگ‌های آسمانی شکل بگیرد. اما گستره شیمی پیشا حیاتی خارج از مرزهای زمین همچنان ناشناخته است، و این‌که چگونه این شیمی به حیات تبدیل می‌شود یک راز بزرگ است.

این مسأله، بخشی به این دلیل است که فرآیند جستجو برای ترکیبات ارگانیک در شهاب‌سنگ‌های روی زمین بی‌نهایت دشوار است. دیمیتری ساسلوف از دانشگاه هاروارد می‌گوید:

شما نمی‌توانید به درون یک شهاب‌سنگ بروید، قطعه‌ای از آن را بیرون بکشید و تجزیه و تحلیل کنید و بگوید: بسیار خوب، من آن را یافتم. ریزه‌کاری‌ها همیشه باعث دردسر می‌شوند.

جولی مک‌گئوخ ، از دانشگاه هاروارد و همکار وی ، یک نمونه دست‌نخورده از شهاب‌سنگی که در الجزایر در ۱۹۹۰ کشف شد را تجزیه و تحلیل کردند. آن‌ها ابتدا، یک سری از مته‌های کوچک و ضد آب- مشابه مته‌های دندان‌پزشکی- استفاده کردند تا مواد را از درون شهاب‌سنگ بیرون بکشند.

محققان پودر حاصل از سوراخ‌کاری با مخلوط کردن آن با مایعاتی مثل آب و کلروفرم را آماده کردند. سرانجام، آن‌ها یک پرتوی لیزر را به نمونه‌ها تاباندند تا تبدیل به گاز شوند، تا برای آنالیز با استفاده از طیف‌سنجی جرمی راحت‌تر باشد.

محققان وقتی گاز حاصل را بررسی کردند، دریافتند که ترکیبی از آمینواسیدها و اتم‌های اضافی وجود دارد که می‌تواند نشانه‌ای از یک نوع پروتئین فرازمینی باشد.

ساسلوف می‌گوید:

اگر این مقاله از مرحله بررسی فنی عبور کند، آن‌گاه می‌توانم آن را به عنوان یک نتیجه مهم تلقی کنم. این کار به یک نوع خاص از فرآیندهای شیمیایی اشاره می‌کند که روی سطح زمین یا دیگر سیارات می‌تواند رخ دهد و می‌تواند به فهم ما از پدیدار شدن حیات کمک نماید. اگر این نوع شیمی بتواند روی یک سنگ آسمانی خالی در فضای خلاء رخ دهد، بدین معناست که راحت‌تر آن است که بلوک‌های سازنده‌ی حیات را در محیط‌های شدیدتر از آن‌چه فکر می‌کردیم بسازیم. این یک تأیید اضافی بر این است که این شیمی چیزی است که می‌تواند در طبیعت رخ دهد، نه صرفا چیزی که انسان در آزمایشگاه انجام دهد.

اما، برخی دیگر از محققان درباره نتایج تردید دارند. لی کرونین از دانشگاه Glasgow در بریتانیا می‌گوید:

اگر ما بتوانیم پروتئینی در یک سنگ آسمانی بیابیم که منشاء زمینی ندارد، شگفت‌انگیز خواهد بود.

اما وی فکر می‌کند این مورد یک پروتئین فرازمینی نیست.

وی می‌گوید:

نتایج این تحلیل الزاما بدین معنا نیست که این ترکیب شیمیایی که محققان ادعا می‌کنند در شهاب‌سنگ  است واقعا وجود دارد. در عوض، آن‌ها از یک مجموعه داده ناکامل برون‌یابی می‌کنند. پروتئینی که آن‌ها مدعی کشف آن هستند غیر محتمل است که در طبیعت یافت شود. ساختار این پروتئین بی‌معناست.

اما ساسلوف همچنان می‌گوید که ما می‌خواهیم کشف مولکول‌های ارگانیک پیچیده، آمنیواسیدها و احتمالا حتی پروتئین‌ها در سنگ‌های فضایی را ادامه دهیم. فقط نیاز به کار بیشتر دارد، و من امیدوارم این واقعا به جای خوبی منتج شود.

نسخه‌ای از این پژوهش بر روی وب‌سایت arXiv منتشر شده است.

0 0 vote
Article Rating
منبع
New Scientist
لینک کوتاه
https://sciencetoday.ir/?p=6900

78 نوشته
حسین دارای دکترای فیزیک در گرایش کیهان‌شناسی است و علاقمند به گسترش دانش و آگاهی در جامعه است.
مشترک شوید
آگاه شوید
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
کانال علم روز