جدیدترین مطالب را دنبال کنید

دانشمندان یک گام به کشف راز ماده تاریک نزدیک‌تر شدند

02:007750
FavoriteLoadingافزودن به علاقمندی

دانشمندان یک ذره زیر اتمی را کشف کرده‌اند که می‌تواند ماده تاریک کیهانی را در بیگ بنگ تشکیل داده باشد.

بیشتر ماده سازنده کیهان از ماده تاریک است اما علی‌رغم چندین دهه پژوهش، منشاء فیزیکی آن همچنان مبهم باقی مانده است. در عین حال که ماده تاریک به صورت مستقیم نمی‌تواند دیده شود، اما دانشمندان بواسطه برهمکنش گرانشی آن با ماده مرئی نظیر ستارگان می‌دانند که این ماده وجود دارد. ماده تاریک از ذراتی تشکیل یافته است که نور را جذب یا تابش نمی‌کنند.

اکنون، فیزیکدانان هسته‌ای در دانشگاه یورک یک کاندید جدید برای ماده تاریک پیشنهاد کرده‌اند که هگزا کوارک d-ستاره نامیده می‌شود.

این ذره از شش کوارک (بنیادی‌ترین واحد ماده که معمولا به صورت سه تایی در پروتون‌ها و نوترون‌ها دیده می‌شود) ساخته شده است. نکته مهم این است که ، شش کوارک در d- ستاره یک ذره بوزون را نتیجه می‌دهد، بدین معنا که وقتی ذره d-ستاره حضور دارند می‌توانند به روش‌های بسیار متفاوتی با هم ترکیب شوند تا پروتون‌ها و نوترون‌ها را بسازند.

گروه تحقیقاتی در دانشگاه یورک پیشنهاد کرده‌اند که در زمانی بسیار کوتاه پس از بیگ بنگ، چندین هگزا کوارک d-ستاره می‌توانسته‌اند با هم تشکیل یک گروه دهند و هم زمان با سرد شدن کیهان و انبساط آن حالت پنجمِ ماده یعنی چگالش بوز-اینشتین را ایجاد کنند.

دکتر میخایل باشکانوف و پروفسور دنیل واتز از دانشکده فیزیک دانشگاه یورک اخیرا در مقاله‌ای سازگاری این نوع جدید از کاندید ماده تاریک را ارزیابی کرده‌اند.

پروفسور دنیل واتز می‌گوید:

منشاء ماده تاریک در کیهان یکی از بزرگترین سؤالات در علم امروز است و تاکنون بی پاسخ مانده است. محاسبه اولیه ما نشان می‌دهد که چگالی ذرات d- ستاره می‌تواند کاندید جدید ماده تاریک باشد. به ویژه این نتایج جدید از این جهت هیجان انگیز هستند که نیازمند وارد کردن مفاهیمی که نیاز به ساخت فیزیک جدید باشند نیست.

نویسنده همکار این مقاله، دکتر میخایل باشکانوف نیز می‌گوید:

گام بعدی برای تثبیت این کاندید جدید ماده تاریک، بدست آوردن درک بهتر از چگونگی برهمکنش ذرات d-ستاره است یعنی چه زمانی آن‌ها یکدیگر را جذب و چه زمانی دفع می‌کنند. ما پیشگام یک اندازه‌گیری جدید برای خلق ذرات d-ستاره درون یک هسته‌ی اتمی هستیم تا ببینیم که آیا ویژگی‌های آن‌ها نسبت زمانی که در فضا آزاد هستند متفاوت است یا خیر.

این پیشنهاد جدید برای ذرات ماده تاریک در ژورنال Physics G Letters به چاپ رسیده است.

0 0 vote
Article Rating
منبع
Phys org
لینک کوتاه
https://sciencetoday.ir/?p=6886

78 نوشته
حسین دارای دکترای فیزیک در گرایش کیهان‌شناسی است و علاقمند به گسترش دانش و آگاهی در جامعه است.
مشترک شوید
آگاه شوید
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
کانال علم روز