جدیدترین مطالب را دنبال کنید

پنج ریاضیدان معروفی که شما احتمالاً در مورد آنها نشنیده‌اید!

10:001041
FavoriteLoadingافزودن به علاقمندی

از یونان باستان تا استادان امروزۀ ریاضیات، تعداد زیادی را می‌شناسید اما بحث ما این بار در مورد تعداد کمی از ریاضیدانان مشهوریست که شاید دربارۀ آنها نشنیده باشید.

برخی از ریاضیدانان بزرگ بسیار معروف هستند و کمتر کسی است که در مورد آنها نشنیده باشد، مانند: ارشمیدوس، آیزاک نیوتون و تعدادی از آن‌ها نیز به تازگی از طریق فیلم‌ها و تلویزیون به شهرت رسیدند مانند: پیر دو فرما ، آلن تورینگ ، رامانوجان و اما موضوع ما اینبار برخی است که شاید شما آن‌ها را بشناسید اما بیشتر ما درباره‌ی آنها نمی‌دانیم اما بدون وجود این افراد دنیای امروزه بسیار متفاوت‌تر می‌شد.

۱ـ محمد الخوارزمی

تولد : سال ۷۸۰ میلادی
مرگ : سال ۸۵۰ میلادی

نوشته‌های سایر تمدن‌ها در آن به زبان عربی ترجمه می‌شد. بغداد تبدیل به مرکز علم و تربیت شده بود. بین این عالمان محمد بن موسی الخوارزمی نیز دیده می‌شد، که در ازبکستان کنونی بدنیا آمده بود . او نویسنده دو کتاب پرفروش تاریخ علم ریاضی است.

محمد الخوارزمی

«محاسبات با اعداد هندی» یک کتاب معروف ریاضی بود که به دستور پسر الرشید جانشین مامون نوشته شد.

ترجمه‌ی لاتین این کتاب راه‌های جدید شگفت انگیزی برای حساب کردن با ده سمبل عددی برای اروپاییانی که در قرون وسطی به سر می‌بردند، بوجود آورد.

در لاتین نام وی به الگوریتمی معروف شد و به روش‌های محاسباتی او الگوریسم (Algorisms) و بعدها الگوریتم (Algorithms) گفته شد .

الگوریتم‌های موجود در نرم افزار رایانه‌ها، اکنون سیاره را تسخیر کرده‌اند. امروزه این الگوریتم‌ها ویدیو یک سگ بامزه را در اینترنت بارگذاری می‌کند، مانده حساب بانکی شما را محاسبه می‌کند، تصمیم می‌گیرد که کدام کتاب‌ها را به شما بفروشد و به مجرمان کمک می‌کند تا رمز اینترنتی بانکی شما را سرقت کند.

دومین شاهکار او «الکتاب المختصر فی حساب الجبر و المقابله» است. کتاب جذابی درباره‌ی محاسبه با استفاده از تکمیل و توازن است . الجبر که به «جبر» لاتین شده است، به نوبه خود به یک کلمه تبدیل شده است.  خوارزمی از سمبل‌ها استفاده نکرد اما تمرکز او بر روی چگونگی دستکاری عبارت‌های جبری در جای خودشان بود تا فکر کردن به اینکه چه رقم‌هایی را  ممکن است نشان بدهند.

۲ـ نیکلای ایوانوویچ لوباچفسکی

تولد : الستان نیژی نووگورد، روسیه، ۱ دسامبر ۱۷۹۲
مرگ : قازان ، روسیه ، ۲۴ فوریه ۱۸۵۶

لوباچفسکی به ما آموخت که هندسه اقلیدسی تنها نوع ممکن نیست و می‌تواند هندسه‌ای واقعی از فضا نباشد. او در قازان در سیبری غربی بزرگ شد، و در دانشگاه محلی به مقام استادی رسید. مکانی که او با بیان صریح و مستقلش مدیران و مسئولین را آزار می‌داد.

نیکلای ایوانوویچ لوباچفسکی

بعد ها تزار به او پیام تشکری فرستاد و از او برای کنترل شیوع وبا و آتش‌سوزی قدردانی کرد.

در چهل سالگی، او با یک خانم جوان ثروتمندی به نام  واروارا موسیوا ازدواج کرد. لوباچفسکی دارای ۱۸ فرزند و صاحب یک خزانه داری، خودش را به سمت زندگی اجتماعی فعال سوق داد و توانست به سرعت به ثروتش بیافزاید.

بزرگترین یافته‌ی او هندسه غیر اقلیدسی بود، که در آن خط‌های موازی به طرز عجیبی رفتار می‌کردند و جمع زوایای داخلی مثلث ۱۸۰ درجه نمی‌شد . این پیشنهاد در زمان خودش همانند بادکنکی از جنس سرب سقوط کرد و لوباچفسکی نهایتاً نابینا و فقیر درگذشت. بدون اطلاع از اینکه کسی اکتشاف او را متوجه شده است یا نه!!

نسل‌های بعدی متوجه شدند که هندسه غیر اقلیدسی یک هندسه طبیعی از فضای منفی منحنی است. لوباچفسکی در ریاضیات انقلابی ایجاد کرد و عقاید وی بر تمام موضوع غالب شد. او همچنین راه تئوری نسبیت عام آلبرت انیشتین را هموار کرد که در آن گرانش یک نیرو نیست بلکه انحنای فضاست.

۳ـ اگوستا آدا کینگ ـ نوئل (بعدها به نام ایدا لاولیس شناخته شد )

تولد : پیکادلی ( لندن جدید ) ، انگلیس ، ۱۰ دسامبر ۱۸۱۵
مرگ : مریلبون ، لندن ، ۲۷ دسامبر ۱۸۵۲

چند ماه بعد از تولد دخترش ایدا ، شاعر لرد بایرون، انگلیس را برای همیشه ترک کرد اما همیشه با دخترش در تماس بود . ایدا از معایب و مزایای تربیت طبقه بالا انگلیس بهره برد و در سال ۱۸۳۳ او چارلز بابیج را در یک ضیافت ملاقت کرد. موثرترین کار چارلز ، طراحی و ساخت ماشین‌های محاسباتی قوی بود.

ایدا لاولنس

بلند پروازانه‌ترین اقدام او موتور تحلیلگر بود (یک کامپیوتر قابل برنامه‌ریزی که از چند چرخ دنده و اهرم و گیره و دسته تشکیل شده بود که ژانر علمی تخیلی استیم پانک(۱) از آن الهام گرفته شده بود. دولت انگلیس حدود سه چهارم از یک میلیون پوند به پول امروز را صرف این پروژه کرد که هیچوقت ساخته نشد. با این وجود این حرکت انقلاب کامپیوتری را جرقه زد.)

ایدا یادداشتی با موضوع اینکه چگونه می‌توان دستگاهی برای محاسبات مشخص سر هم کرد، نوشته بود. او از پتانسیل تطبیق‌پذیری این دستگاه تحت تاثیر قرار گرفت. حساب، فقط یک نقطه‌ی شروع بود.

به عنوان مثال، با فرض این‌که روابط اساسی هارمونی و موسیقی قطعات هنری دارای روابطی از نوع حساب است. دستگاه ممکن است موسیقی پیچیده و علمی را از هر نوع ساختاری بسازد.

ایدا گاهی به عنوان اولین برنامه نویس کامپیوتر شناخته می‌شود گرچه این ادعا بحث برانگیز است . همچنین برخی مدعی هستند که او پیشگام بینش هوش مصنوعی است، اما اهمیت او در پیشرفت اقدامات بابیج غیر قابل انکار است . چارلز بابیج او را «ساحره‌ی اعداد» می‌خواند.

۴ـ سوفیا کووالسکی

تولد : مسکو ، روسیه ، ۱۵ ژوئن ۱۸۵۰
مرگ : استکهلم ، سوئد ، ۱۰ فوریه ۱۸۹۱

سوفیای جوان ، همان‌گونه که خانواده‌اش او را نامیدند ، دارای میلی شدید برای فهمیدن آن‌چه که توجه او را جلب می‌کرد بود. و اما اینبار موضوع کاغذ دیواری بود!

پدر سوفیا یک ژنرال در ارتش امپراطوری روسیه ، یک ملک دولتی نزدیک خیابان سنپترزبورگ داشت. زمانی‌که خانه مجدداً دکوراسیون می‌شد. کاغذ دیواری برای اتاق سوفیا به اتمام رسید و از صفحه‌هایی از یک کتاب قدیمی ریاضی برای دیوارهای اتاق سوفیا استفاده شد. او ساعت‌ها به نمادهای روی کاغذ دیواری خیره بود و تلاش می‌کرد تا معنی آن‌ها را متوجه شود . و همین اشتیاق او باعث شد تا او تصمیم بگیرد که به یک ریاضیدان تبدیل شود. زنان در روسیه اجازه‌ی رفتن به دانشگاه را نداشتند ، اما می‌توانستند در خارج با اجازه‌ی همسر تحصیل کنند . در نتیجه سوفیا یک ازدواج ساختگی با ولادمیر کووالسکی که متخصص بیماری‌های دامی بود انجام داد. بینش سیاسی آنها نیهیلیست (هیچ انگار) بود، هرگونه قراردادی که فاقد حمایت منطقی بود را رد می‌کردند و شامل دولت و قانون نیز می‌شد.

سوفیا کووالسکی

در سال ۱۸۷۰ او به برلین رفت و زیر نظر ریاضیدان کارل وایرشتراس(ریاضیدان آلمانی) تحصیل کرد . زمانیکه دانشگاه از پذیرش او صرفنظر کرد. وایرشتراس به صورت خصوصی کلاس‌ها را برای او برگزار کرد. تا ۱۸۷۴ سوفیا سه مقاله تحقیقاتی در سطح علمی بالا نگاشته بود. سه مقاله وی بدین شرح بود : جواب اصلی معادلات دیفرانسیل جزئی (که به صورت گسترده در ریاضی و فیزیک بکار می‌رود ) ، دینامیک حرکت حلقه‌های زحل و یک مقاله تکنیکی در زمینه ریاضیات .

در بازگشت به روسیه ، کووالسکی‌ها وارد یک تجارت اسفناک شدند و ولادیمیر خود را کشت. با وجود تمام فاجعه‌ها ، سوفیا در دانشگاه استکهلم پستی را دریافت کرد. ( تنها زنی که در اروپا یک پست رسمی و علمی دریافت کرده بود وی بود.) او جواب رادیکالی برای چرخش یک جسم سخت یافت که امروزه به نام قضیه کووالسکی معروف است . او یک کتاب به نام کودکی در روسیه(۲) دو نمایشنامه با آنا کارلوتا ادگرن ـ لفلر و یک رمان به نام دختر نیهیلیست نوشته است.

۵ ـ امی نوتر

تولد : ارلانگن ، آلمان ، ۲۳ مارس ۱۸۸۲
مرگ : پنسیلوانیا ، آمریکا ، ۱۴ آپریل ۱۹۳۵

پدر امی نوتر یک ریاضیدان برجسته بود و امی جذب اشکالات موجود در ریاضیات شد. در دانشگاه ارلانگن از بین ۹۸۶ دانشجو دو دانشجوی زن وجود داشت که امی یکی از آنان بود و او مجبور بود از اساتید متعددی اجازه شرکت در سخنرانی‌ها را بگیرد.

امی نوتر

در سال ۱۹۰۴ قوانین تغییر کرد و نوتر توانست دکترای خود را که بر اساس نظریه نامتغیر بود دریافت کند که این نظریه بحثی داغ در جبر بود.

دیوید هیلبرت با استفاده از نظریه نسبیت انیشتین در حال پیش روی در ریاضی فیزیک بود، او یک شخص خبره در زمینه ثابت ها می‌خواست که نوتر کاملا مناسب بود . در یک زمان کوتاه نوتر توانست دو مشکل اساسی را که دیوید هیلبرت برای او مطرح کرده بود را حل کند.

او همچنین یک نتیجه مهم را که اکنون به نام قضیه نوتر شناخته می‌شود و درباره‌‌ی ارتباط تقارن یک سیستم فیزیکی با قوانین بقا است را کشف کرد. برای مثال، قوانین فیزیکی با چرخش محورها در فضا متقارن است ، قضیه نوتر این تقارن را به قانون بقای انرژی مرتبط می‌کند .

نوتر بعدها زمینه مطالعاتی خود را تغییر داد ، او با تاکید بر نیاز به یک رویکرد بدیهی کلی به تمام ساختارهای ریاضی توانست چکیده‌ای از جبر مدرن را بیابد، او همچنین مفاهیم اساسی توپولوژی جبر را به روشی که امروز از آن استفاده می‌کنیم، تفسیر کرد. آلبرت اینشتین در نامه‌ای به نیویورک تایمز نوشت :

نوتر مهمترین نابغه‌ی ریاضی خلاقی بود که از زمان شروع آموزش عالی زنان تاکنون پای به عرصه گذاشته است.


(۱) Steam Punk
(۲) Russian childhood

0 0 vote
Article Rating
لینک کوتاه
https://sciencetoday.ir/?p=5400

مشترک شوید
آگاه شوید
guest
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
جدیدترین بیشترین امتیاز
Inline Feedbacks
View all comments
آیدین
آیدین
9 ماه‌ها قبل

در بخش مربوط به آدا لاولیس (با تلفظ صحیح ایدا eida) گفته شده که دستگاه بابیج از استیم پانک الهام گرفته شده، در صورتی که برعکسه. ژانر استیم پانک اواسط قرن بیستم به وجود اومد، بیشتر از یک قرن بعد از بابیج! متن اصلی هم همین رو نوشته.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
کانال علم روز