جدیدترین مطالب را دنبال کنید

شگفتی‌های مغز انسان (قسمت اول)

04:53820
FavoriteLoadingافزودن به علاقمندی

هر چه بیشتر در مورد مرکز فرماندهی‌مان می‌دانیم، شگفتی‌های بیشتری برایمان به‌وجود می‌آید. مجله New Scientist به جستجو برای اصلی‌ترین دلایل این موضوع می‌پردازد.

در داخل سرانسان شی‌ای با قابلیت انجام شاهکارهای محاسباتی، خلاقیت و فهمی بی‌مانند در تمامی هستی نهفته است و تمامی این ها تنها با استفاده از انرژی‌ای که معادل روشن نمودن یک لامپ ۲۰ واتی است، میسر است. ما قدم‌های عظیمی را در جهت فهم مغز انسان برداشته‌ایم. در سال‌های اخیر بشر به این نکته پی برده است که سلول‌های مغزی می توانند قبل از اینکه شما شروع به سخن کنید با بازتولید سلول‌ها به وضوح مشخص کند که چه اتفاقی می‌افتد هنگامی که سخن می گویید قبل از اینکه خود بدانید چه می‌خواهید بگویید.

با این حال هر چه بیشتر در مورد مغز انسان یاد میگیریم بیشتر پی به این نکته می‌بریم که چه بسیار نمی‌دانیم. در ادامه به کاوش در مورد بزرگ‌ترین سوالاتی که درباره مغز انسان پرسیده شده می‌پردازیم تا ساز و کار و شگفتی‌های این پدیده خاکستری را کمی آشکار سازیم.

چه ویژگی مغز ما را تا این حد خاص و متمایز می‌کند؟

ما دوست داریم که به خود القا کنیم که مغزمان استثنایی است. حیوانات دیگر ممکن است بتوانند از ابزاری استفاده کرده یا پازلی را حل نمایند، اما سوال اینجاست که آیا آنها قادرند رایانه اختراع کنند یا غزلی را به سرایند؟

با وجود این قدرت مانور ذهنی‌مان، توضیح این مسئله که چرا مغز انسان تا این حد خاص و یکتا می‌باشد ساده نیست. مغز انسان با وزنی معادل ۱/۵ کیلوگرم، چیزی در حدود سه برابر وزن مغز یک فیل و پنج برابر وزن مغز یک بچه وال است. اگر مقیاس بدنی را در نظر بگیریم درمی‌یابیم که مغزانسان به صورت غیر معمولی بزرگ است چرا که مغز پستانداری با اندازه بدنی ما می‌بایست چیزی حدود ۷ تا ۸ برابر کوچکتر از مقیاس کنونی‌اش می‌بود. اما این مقیاس به تنهایی برای توصیف میزان هوش انسانی کافی نیست چرا که نسبت مغز به اندام یک میمون نوع کاپوچین (capuchin monkey) از یک گوریل بالاتر است اما گوریل ها حیوانات باهوش تری پنداشته می‌شوند.

به وضوح می‌توان گفت که اندازه همه چیز نیست یک پارامتر مهم دیگر می ‌تواند تعداد نورون ها باشد که از آن به یکای پردازشی مغز یاد می شود. بر مبنای تحقیقات Suzana Herculano-Houzel از دانشگاه Vanderbilt در تنسی، فردی که پیشرفته‌ترین روش‌ها را برای شمارش نورون‌ها در اختیار دارد، مغز انسان چیزی در حدود ۸۶ بیلیون نورون دارد.
در واقع مغز پستانداران نخستین نورون‌های بیشتری را نسبت به دیگر پستانداران مشابه کنونی داشته است. انسان‌ها با دارا بودن بزرگترین مغز در میان پستانداران همچنین دارای بیشترین تعداد نورون های موجود در میان تمامی رسته‌ها و احتمالاً تمامی حیوانات هستند. جالب است بدانیم که فعال شدن پدیده ازدیاد نورون ها احتمالاً با شروع انسانها به پختن غذا ایجاد شده، که منجر به آزاد شدن کالری بیشتری از مواد غذایی به سوخت برای این اندام پرمصرف می‌شود.

تنها عامل تعداد نورون‌ها نیست که مهم می باشد بلکه مکانی که این نورون‌ها در مغز قرار گرفته‌اند نیز حائز اهمیت است. به گقته‌ی Herculano-Houzel، توانایی‌های مغزی مثال‌زدنی بشر احتمالاً از دارا بودن تعداد بیشتر نورون‌ها در قسمت کورتکس مغزی(۱) – قسمت چین‌ و چروک‌دار مغزی درخارجی‌ترین لایه – نسبت به دیگر حیوانات ناشی می شود.  این ساختار به ما اجازه پرورش و توسعه رفتارهای پیچیده‌تری علاوه بر پاسخ طبیعی‌ و اولیه به محرک‌ها می‌دهد.

به گفته‌ی Herculano-Houzel، اگر شما در مغز خود کورتکس مغزی داشته باشید دیگر برده ی اتفاقات محیطی  اطراف خود نیستید. شما این توانایی و انعطاف را دارید که انتخاب کنید تا به گونه ای دیگر کارها را انجام دهید، بر خلاف حیوانات که تنها از غریزه خود در عکس العمل به اتفاقات محیطی استفاده می‌کنند.

محققان اخیراً در یافته‌اند که در میان حیوانات خونگرم تعداد نورون های موجود در کورتکس مغزی با طول عمر مرتبط می‌باشد. Herculano-Houzel می پندارد که این حقیقت خود معیاری در برتری شناختی ما انسان‌ها می‌باشد. سال‌های زیادی زمان لازم است تا انسان‌ها به بلوغ برسند. او می‌گوید ما زمان بسیار زیادی را برای شکوفایی این مغز سپری می‌کنیم و در تمام این مدت انسان اطلاعات موجود را از دنیا شبیه سازی می‌کنید.

نورون‌ها تمام داستان نیستند سلول‌هایی که astrocytes (غشایی سلولی در مرکز نورون‌ها که شکلی شبیه به ستاره دارد) نامیده می‌شوند هم نقشی اساسی در بینش و آگاهی ما ایفا می‌کنند (دربخش‌های بعد بیشتر به توصیف آن می‌پردازیم). اما قدرت محاسباتی خالص حاصل از ۱۶ بیلیون نورون‌های غشایی به احتمال بسیار بالا یک عامل مهم و پرنقش در پس تسلط شناختی انسانی می باشد.

ادامه دارد …


(۱) cerebral cortex

0 0 vote
Article Rating
لینک کوتاه
https://sciencetoday.ir/?p=5322

مشترک شوید
آگاه شوید
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
کانال علم روز