جدیدترین مطالب را دنبال کنید

آیا قطر ظاهری مریخ می‌تواند برابر با قطر ظاهری ماه شود؟

02:003500
FavoriteLoadingافزودن به علاقمندی

­­تمامی اجرام در آسمان دارای بزرگی هستند که بزرگی و اندازه آن را با بیان قطر آن در می‌­یابیم. مثلا اگر بخواهیم بدانیم زمین چقدر بزرگ است می­‌گوییم قطر زمین تقریبا برابر با 13000 کیلومتر است.

قطر واقعی ماه قمر زمین برابر با 3476 کیلومتر، و قطر واقعی سیاره مریخ برابر با 6788 کیلومتر می­باشد. یعنی مریخ تقریبا دو برابر بزرگتر از ماه است.

اما به دلیل فاصله­‌های بسیار زیاد اجرام از زمین، همه اجرام با اندازه واقعی‌­شان در آسمان مشاهده نمی‌­شوند و تقریبا از دید یک ناظر زمینی با چشم غیر مسلح، اکثر اجرام بصورت نقطه‌ای رویت می­‌شوند.

قطر ظاهری یک جرم نجومی زاویه‌­ای است که آن جرم تحت آن دیده می‌­شود.

هلال ماه را در آسمان در نظر بگیرید. قطر ظاهری هلال ماه مساوی است با زاویه بین خطوطی که از محل ناظر به لبه بالایی و پایینی هلال وصل می‌شود. هرچه جرم نجومی دورتر باشد، قطر ظاهری آن کوچکتر است. برای مثال خورشید بزرگتر از ماه است. اما از روی زمین قطر ظاهری آن تقریباً برابر قطر ظاهری ماه است در واقع، خورشید 400 برابر بزرگتر از ماه و 400 برابر دورتر از ماه است و به همین دلیل قطر ماه و خورشید از روی زمین تقریبا به یک اندازه دیده می‌شود.

مریخ و ماه

قطر ظاهری ماه در حالت بدر (ماه کامل) برابر ۰/۵۲ درجه است و قطر ظاهری مریخ در بهترین شرایط برابر ۰/۰۰۷ درجه می‌­باشد.

نتیجه

هیچ‌­گاه نه تنها سیاره مریخ بلکه تمامی اجرام سماوی ثابت در سامانه خورشیدی نخواهند توانست قطر ظاهری در اندازه ماه به دست آورند.

0 0 vote
Article Rating
لینک کوتاه
https://sciencetoday.ir/?p=5239

3 نوشته
کارشناس ارشد نجوم، پژوهشگر و مدرس نجوم، علاقمند به ترویج علم محور فعالیت: کیهانشناسی و خورشید مدیر کافه کتاب، کافه نجوم و کتابخانه تخصصی مرکز نجوم ادیب اصفهان
مشترک شوید
آگاه شوید
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
کانال علم روز