جدیدترین مطالب را دنبال کنید

در جست و جوی منشا تکاملی موسیقی

03:35770
FavoriteLoadingافزودن به علاقمندی

موسیقی برای چیست و چرا اساسا وجود دارد؟ چرا در تمام فرهنگ های انسانی موسیقی وجود دارد؟ آیا موسیقی مانند زبان یک توانایی منحصر به فرد در انسان هاست؟ چه مکانیسم های زیستی و شناختی برای درک، تحسین و ساختن موسیقی لازم است؟

چندین سال پیش، پاسخ دادن به چنین سوال هایی از دیدگاه تکاملی رایج شد، اما هنوز هم پاسخ به این سوال که آیا موسیقی در بقای ما به عنوان یک گونه جانوری نقش داشته است (به عنوان نوعی سازش) و در این صورت نتیجه انتخاب جنسی یا انتخاب طبیعی است؟ توافقی وجود ندارد.

سرسخت ترین مخالف نظریه موسیقی به عنوان سازش استیون پینکر(۱) است او موسیقی را بدون هر گونه سودمندی در زیست شناسی انسان ها ارزیابی می کند و می گوید اگر موسیقی به طور کلی وجود نمی داشت هیچ تغییری در روند زندگی اتفاق نمی افتاد، موسیقی تنها یک نوع تکنولوژی است نه یک سازش.

اما برخلاف این نظریه تا کنون حداقل سه کارکرد سازشی برای موسیقی مطرح شده است:

ابتدا چارلز داورین پیشنهاد کرد که انتخاب جنسی(۲) در شکل گیری و منشا موسیقی موثر بوده است، نظری که در سال های اخیر احیا و تکمیل شد. از نظر داروین موسیقی هیچ سودمندی در زمینه بقا نداشت {به عبارت دیگر توانایی درک یا ساخت موسیقی باعث افزایش احتمال زنده ماندن انسان نمی شد} اما وسیله ای بود که می توانست زوج بالقوه انسان را تحت تاثیر قرار دهد و در نتیجه در موفقیت تولید مثلی نقش داشته باشد.

یک رویکرد دیگر منشا موسیقی را در آواهایی می‌داند که درابتدا به منظور مراقبت از نوزادان ایجاد شد این آواها ارتباط والد-نوزاد را پر رنگ تر می کرد بنابراین مراقبت را تسهیل و سلامت و بقای نوزادان را بهبود می داد. فرض می شود که این نوع تولید صدا علاوه بر موسیقی اولین گام‌های ایجاد زبان نیز بوده است.

سومین نظریه بر نقش موسیقی در بهبود و حفظ انسجام گروهی تاکید می کند. تصور می شود که موسیقی مانند یک عامل اتحاد اجتماعی(۳) است که همکاری را افزایش می دهد و حس یکی بودن و اتحاد را در بین اعضای گروه تشدید می کند. بر اساس تحقیقات دونبار(۴) آواز خوانی و رقص گروهی در اجداد هومونینِ(۵) ما جایگزین تیمار گروهی(۶) (تیمار سایر اعضای گروه که شامل لمس کردن می شود) شده است همچنین باعث حفظ ارتباطات اجتماعی هم زمان با بزرگ تر شدن گروه می شده است. آواز و رقص تاثیرات عصبی شیمیایی مشابه با تیمارگروهی را بروز می دهند مانند ترشح اندورفین، که این موضوع تاثیرات اجتماعی مهمی را در پی دارد.

یک دیدگاه غیرسازشی مشهور نیز وجود دارد که موسیقی را به عنوان یک تکنولوژی یا یک اختراع انتقالی(۷) مطرح می کند که که از مهارت هایی که از قبل موجود هستند استفاده می کند و پیامدهای مهمی در زیست شناسی و فرهنگ ما دارد. این نظریه شباهت هایی با کنترل آتش به وسیله انسان های اولیه دارد، که از آن برای غذا پختن و گرم کردن استفاده کردند و پیامدهای زیست شناسی و فرهنگی مهمی داشت. بر اساس این رویکرد موسیقی یک محصول تکاملی جانبی از سایر مهارت هاست.

ادامه دارد…


(۱) Steven Pinker

(۲) sexual selection

(۳) social glue

(۴) Dunbar

(۵) hominin

(۶) social grooming

(۷) transformative invention

0 0 vote
Article Rating
لینک کوتاه
https://sciencetoday.ir/?p=5079

مشترک شوید
آگاه شوید
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
کانال علم روز