جدیدترین مطالب را دنبال کنید

آیا جهان دارای چرخش است؟

04:32670
FavoriteLoadingافزودن به علاقمندی

اگر به فضای پیرامون نگاه کنید، چیزهای زیادی جلب توجه می‌کنند؛ سیارات، ستاره‌ها، قمرها و حتی خود کهکشان. همه‌ی این‌ها یک چیز مشترک دارند: همگی در حال چرخش محوری‌اند. پس آیا کل جهان هم دارای چنین چرخشی است؟

این مسأله اسرارآمیز یکی از موضوعاتی است که کیهان‌شناسان واقعا در حال بررسی آن هستند، چرا که می‌تواند حقایق مهمی پیرامون ماهیت بنیادین جهان را افشاء کند.

تس جَف اخترفیزیکدانی در دانشگاه مریلند و دانشمند دستیار پژوهشی در مرکز پروازهای فضایی گودارد در ناسا می‌گوید:

این یک پرسش ذهنی است، همان‌طور که بیشتر کیهان‌شناسی اینگونه است، اما ما کیهان‌شناسان فکر می‌کنیم این سؤال روشی برای شناخت فیزیک بنیادی طبیعت است.
چیزهای خاصی هستند که نمی‌توانیم در آزمایشگاهی روی زمین مورد آزمایش قررا دهیم، بنابراین از جهان و هندسه‌ی جهان، که می‌تواند درباره فیزیک بنیادی به ما بگوید استفاده می‌کنیم.

دانشمندان، در مسیر اندیشیدن پیرامون بنیان‌های طبیعت، از این فرض آغاز کردند که جهان نمی‌چرخد و همسانگرد است، یعنی در تمام راستاها یکسان به نظر می‌رسد. این فرض با معادلات اینشتین نیز سازگار است، اما برای آن‌ها ضروری نیست. از این رویکرد تفکر، دانشمندان مدل استاندارد کیهان‌شناختی را که توصیفگر جهان است ساخته‌اند.

دانیلا ساده، همکار پژوهشی در دانشکده فیزیک و نجوم دانشگاه نوتینگهام در انگلستان می‌گوید:

این فرض (چرخش جهان) واقعا در روش محاسباتی ما ، در روش تحلیل داده‌های و در بسیاری چیزهای دیگر به صورت رمزی پنهان شده است. اما باید آن را مورد آزمون قرار دهید.

برای بررسی صحت این فرض‌ها و فیزیک بنیادی، دانشمندان مشاهدات مختلف را برای آزمون مدل‌هایشان جمع آوری کردند. به خصوص، آن‌ها از تابش پس زمینه کیهانی یا همان CMB استفاده کردند. این تابش قدیمی‌ترین نور موجود در کیهان و قابل مشاهده برای ما است که فقط ۳۸۰ هزار سال پس از بیگ بنگ منتشر شده است و حاوی اطلاعات بسیار مهمی پیرامون کیهان است.

تابش CMB تقریبا در هر راستایی یکسان به نظر می‌رسد، اما افت‌وخیزهای کوچکی در دمای آن در حد یک صدهزارم درجه وجود دارد، که تحت تأثیر تاریخچه کیهان، محتوای ماده و انرژی و هندسه کیهان است. با مطالعه این افت‌وخیزها ، دانشمندان می‌توانند دریابند که آیا جهان دارای پیچ و تاب به شکل خاصی است یا خیر. این پیچ و تاب و خمیدگی در هندسه کیهان می‌تواند دلیلی بر چرخش کیهان یا انبساط کیهان در راستای مرجحی نسبت به راستاهای دیگر باشد. سنجش قطبش نور CMB و جهت این قطبش می‌تواند اطلاعاتی درباره هندسه کیهان به ما دهد.

نمایشی از قطبش تابش پس زمینه کیهانی بدست آمده توسط تلسکوپ پلانک

دانشمندان دریافتند که نور CMB هیچ نشانه‌ای از اینکه جهان در حال چرخش است نشان نمی‌دهد. به علاوه، طبق مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۶ توسط ساده و استفان فینی انجام شد، درست‌نمایی اینکه جهان همسانگرد است ۱۲۰۰۰۰ به ۱ است، یعنی اصلا اهمیت ندارد که در کیهان به چه راستایی نگاه کنید همه راستاها یکسان به نظر می‌رسند. پژوهش دیگری نشان داد که با احتمال ۹۵ درصد جهان همگن است، یعنی در مقیاس‌های بزرگ کیهان در هر مکانی یکسان به نظر می‌رسد.

تمام این مطالعات دلالت بر آن دارند که کیهان در مقیاس‌های عظیم یکنواخت است و هیچ چرخشی ندارد. این نتیجه به نظر نمی‌رسد تغییری کند. اندازه‌گیری‌های دقیق‌تر آینده از قطبش CMB در سال‌های آینده انجام خواهد شد اما به نظر نمی‌رسد داده‌های جدید یافته‌های قبلی را به چالش بکشند.

در عین حال که این نتیجه که کیهان در حال چرخش نیست باعث تأسف گروهی از کیهان‌شناسان باشد که مدل‌هایشان را بر این فرض ساخته‌اند، اما دورنمای جالبی از مکان ما در کیهان نیز می‌دهد.

ساده می‌گوید:

ما انسان‌ها زمانی این فرض را داشته‌ایم که ما در مرکز جهان قرار داریم. من فکر می‌کنم که بسیار شگفت انگیز است که ما انسان‌ها چقدر ناچیز و کم اهمیت در جهان هستیم.

0 0 vote
Article Rating
لینک کوتاه
https://sciencetoday.ir/?p=5041

78 نوشته
حسین دارای دکترای فیزیک در گرایش کیهان‌شناسی است و علاقمند به گسترش دانش و آگاهی در جامعه است.
مشترک شوید
آگاه شوید
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
کانال علم روز