جدیدترین مطالب را دنبال کنید

میدان مغناطیسی قدرتمند مشتری، عامل برخی طوفان‏های پنهان در مشتری است

04:52660
FavoriteLoadingافزودن به علاقمندی

این پدیده اتفاقی خارق‏‌العاده نیست. میدان مغناطیسی زمین، یعنی تنها سیاره‌‏ای که ما به خوبی آن‏ را بررسی کرده‌ایم نیز همواره تغییر کرده است. اما این اطلاعات بسیار مهم تلقی می‏‌شوند چرا که این تغییرات کوچک پرده از رازهای‏ دینام درونی سیاره که این میدان را ایجاد می‌‏کند برمی‌‏دارد.

در مقاله‏‌ای که در نشریه علمی Nature به چاپ رسید، تیمی از محققین اطلاعات ثبت‏ شده از چهار ماموریت اخیری که به هدف کاوش‏ مشتری انجام شده است را بررسی کردند: پایونر 10 که در سال 1973 به مشتری رسید، پایونر 11 که در سال 1974 از کنار مشتری عبور کرد، وویجر 1 که در سال 1979 از کنار مشتری گذشت و یولیسز که در سال 1992 به مشتری رسید.

سپس اطلاعات این فضاپیماها را با اطلاعات دریافت شده توسط فضاپیمای جونو، که جدیدترین و بیشترین اطلاعات را از سیاره‌‏ی مشتری ثبت کرده است، مقایسه کردند. در سال 2016 فضاپیمای جونو به فاصله‌‏ای بسیار نزدیک از مشتری رسید و در مداری قطبی، از قطبی به قطبی دیگر حرکت کرد و بدین ترتیب اطلاعات جامعی از میدان گرانشی و مغناطیسی این سیاره ثبت نمود. بنابراین دانشمندان توانستند مدلی جامع از میدان مغناطیسی این سیاره ارائه دهند و در ادامه تئوری‌‏های مختلفی برای علل پیدایش آن مطرح شد.

محققین این مقاله خاطرنشان کردند چهار کاوش قبلی محدودیت قابل توجهی نسبت به مدل 2016 داشت، چرا که آن فضاپیماها صرفا یک گذر کوتاه از کنار مشتری داشتند.

کیمی مور سرپرست نویسندگان این مقاله و یکی از دانشمندان هاروارد می‏گوید: «برداشتی صحیح از اطلاعاتی که در دقایق کوتاهی، تغییرات میدان مغناطیسی عظیم مشتری را نشان می‏دهند، چالش مهمی بود.» او در ادامه افزود :« بررسی اطلاعات دریافت شده از رصدهایی که طی دهه‌‏ها از فاصله‌‏ی بسیار نزدیک صورت گرفته‌‏اند اطلاعات کافی از تغییرات میدان مغناطیسی مشتری را در اختیار ما گذاشت.»

چالش بزرگ دیگر آن است که محققان بسیار علاقه‌‏مند به بررسی میدان مغناطیسی درونی مشتری بودند اما این سیاره دارای میدانی است که از لایه‏‌های بالایی آن نشأت می‏‌گیرد. ذرات باردار که از فوران‏‌های آیو ( فعال‏‌ترین قمر مشتری) ایجاد شده‌‏اند، در مگنتوسفر و یونوسفر مشتری ( ناحیه‌‏‏ای از لایه‏‌های بالایی اتمسفر مشتری که ذرات باردار در آن به دام می‏‌افتند)  قرار می‌‏گیرند و می‌‏توانند میدان مغناطیسی مشتری را دست‌خوش تغییرات کنند. محققین روشی ابداع کرده‏‌اند که تاثیرات این میدان را از بررسی‏‌های خود حذف کنند و بتوانند تنها میدان ناشی از دینام درونی مشتری را مورد مطالعه قرار دهند.

سوال اینجاست چه چیزی این تغییرات را در دینام درونی مشتری ایجاد کرده است؟

دانشمندان عوامل مختلف تغییر میدان مغناطیسی را بررسی کرده‌‏اند. اطلاعات آنها تایید کننده‏‌ی نظریه‌‏ای است که طوفان‏‌های درونی مشتری را عامل این تغییرات می‌‏داند.

در متن مقاله نوشته شده است:

این بادها از عمق حدود 3000 کیلومتری از درون سیاره (جایی که مواد از گاز به فلزات مایع رسانا تبدیل می‌‏شوند) نشأت می‏گیرند.

در واقع محققین نمی‌‏توانند با دقت بالایی عمق را در سیاره‏‌ی مشتری اندازه‌‏گیری کنند، بنابراین اندازه‌‏گیری‌‏ها حاصل از تخمین‏‌های متعددی است که با در نظر گرفتن عدم قطعیت محاسبه شده‌‏اند. همچنین دانشمندان تئوری‌‏های محکمی برای توضیح رفتار بادهای این سیاره مطرح می‌‏کنند.

در متن مقاله آمده است:

این بادها میدان مغناطیسی را برش می‏‌دهند، می‏‌کشند و به بیرون از سیاره منتقل می‏‌کنند.

اکثر این قبیل تغییرات ناشی از بادها در لکه‌‏ی بزرگ آبی مشتری، منطقه نزدیک استوا که انرژی مغناطیسی در آن تمرکز کرده است، دیده شده است. ( توجه داشته باشید که لکه‌‏ی بزرگ آبی با لکه‏‌ی بزرگ قرمز متفاوت است) بخش‏‌های شمالی و جنوبی لکه‌‏ی آبی در حال جابجایی به سمت شرق مشتری هستند و ناحیه‌‏ی مرکزی به سمت غرب جابجا می‏‌شود و این موجب تغییر میدان مغناطیسی سیاره می‏‌شود. کیمی مور می‏گوید: « بسیار شگفت‌‏انگیز است که لکه‌‏ی داغ مغناطیسی کوچکی، یعنی لکه‏‌ی بزرگ آبی، می‌‏توانند در تغییرات میدان مغناطیسی کلی مشتری این‏چنین تاثیرگذار باشد.» او در ادامه افزود:« با این درک جدید از میدان مغناطیسی، در آینده می‏‌توانیم نقشه‏‌ای کلی از میدان مغناطیسی مشتری و متغیرهای وابسته به آن تهیه کنیم. این کار می‏‌تواند به دانشمندان در بررسی بهتر میدان مغناطیسی زمین کمک کند. چیزی که هنوز رازهای بسیاری برای ما دارد.

0 0 vote
Article Rating
لینک کوتاه
https://sciencetoday.ir/?p=4886

4 نوشته
مشترک شوید
آگاه شوید
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
کانال علم روز