جدیدترین مطالب را دنبال کنید

سوال: چطور جت ذرات از سیاه‌چاله فرار می‌کند؟

02:00570
FavoriteLoadingافزودن به علاقمندی

اگر هیچ چیز حتی ذرات نور نمی‌تواند از سیاه‌چاله فرار کند، پس جت ذرات پر انرژی که از سیاه‌چاله‌ها خارج می‌شوند و تا فواصل بسیار دوری امتداد دارند را چطور می‌توان توجیه کرد؟


بلی حق با شماست، حتی نور هم نمی‌تواند از سیاه‌چاله فرار کند، ولی سیاه‌چاله‌ها جت‌های پر انرژی و عظیمی از ذرات از خود منتشر می‌کنند. نکته اساسی این است که هیچ چیز نمی‌تواند از سیاه‌چاله بگریزد به شرط آن‌که از یک مرز مشخص عبور کرده باشد- یعنی افق رویداد- جت ذرات از جایی بیرون این ناحیه نشأت می‌گیرند.

سیاه‌چاله‌ها خود نامرئی هستند. اما بیرون از افق رویداد، ماده‌ای در حال سقوط در سیاه‌چاله به صورت یک دیسک برافزایشی در می‌آید، که به واسطه اصطکاک بسیار داغ است و انواع مختلفی از تابش شامل پرتوی ایکس و غیره از خود منتشر می‌کند. وقتی ستاره‌شناسان یک سیاه‌چاله را مشاهده می‌کنند، در واقع تابش حاصل از این دیسک برافزایشی که در مرز افق رویداد به پایان می‌رسد را نظاره‌گر هستند.

جت ذرات پر انرژی از دیسک برافزایشی و خارج از افق رویداد سیاه‌چاله منتشر می‌شود. دانشمندان معتقدند که این جت‌ها از برهمکنش بین میدان مغناطیسی سیاه‌چاله و ذرات پلازمای دارای بار الکتریکی در دیسک برافزایشی ایجاد می‌شوند. وقتی میدان مغناطیسی سیاه‌چاله ذرات را شتاب می‌بخشد، این ذرات آن‌قدر انرژی کسب می‌کنند که تابش می‌کنند و ما می‌توانیم آن‌ها را مشاهده نمائیم. برای سیاه‌چاله‌های با جرم ستاره‌ای ، این جت‌ها روشن می‌شوند و امکان مشاهده‌ی آن‌ها در فواصل ده‌ها هزار کیلومتری از سیاه‌چاله را فراهم می‌کنند. برای سیاه‌چاله‌های ابر پرجرم این فاصله میلیون‌ها برابر بیشتر است.

منبع: Astronomy Magazine

0 0 vote
Article Rating
لینک کوتاه
https://sciencetoday.ir/?p=4294

78 نوشته
حسین دارای دکترای فیزیک در گرایش کیهان‌شناسی است و علاقمند به گسترش دانش و آگاهی در جامعه است.
مشترک شوید
آگاه شوید
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
کانال علم روز