جدیدترین مطالب را دنبال کنید

اصل هولوگرافی چیست؟

03:41800
FavoriteLoadingافزودن به علاقمندی

افلاطون، فیلسوف بزرگ یونانی مجموعه مکالمات را نوشته است که شامل بسیاری از چیزهایی که از استادش، سقراط آموخته است.

یکی از این مکلمات مشهور “ تمثیل غار”است. در این تمثیل، مردم در یک غار به زنجیر کشیده شده‌اند چنان که تنها سایه‌ها را می‌بینند که روی دیوار غار توسط آتش ایجاد شده‌اند. برای این مردم، سایه‌ها تمامیت وجودشان را نشان می‌دهد- برای آن‌ها غیر ممکن است که واقعیتی غیر از سایه‌های لرزان روی دیوار را تصور کنند.

اما، برخی زندانیان ممکن است از این غار فرار کنند؛ آن‌ها بیرون به سوی نور خورشید می‌روند و واقعیت راستین را می‌بینند. وقتی سعی میکنند به غار بازگردند و به دیگر زندانیان حقیقت را بگویند، ان‌ها را به عنوان دیوانه مورد تمسخر قرار می‌دهند.

البته، برای افلاطون این داستان تنها نمادی از نزاع بشر برای رسیدن به روشن فکری و ادراک از طریق استدلال و ذهن باز است. ما همگی در ابتدا زندانیانی هستیم و دنیای ملموس، غار ما است. فقط برخی زندانیان ممکن است به سوی خورشید بگریزند، بنابراین ممکن است برخی از مردم دانش را گردآورند و به سوی نور حقیقت راستین صعود کنند.

اصل هولوگرافیک و فیزیک نوین

در ۱۹۹۳ فیزیکدان مشهور هلندی خرارد ات هوفت یک ایده چشمگیر که یادآور تمثیل غار افلاطون بود مطرح کرد. این ایده، که به عنوان اصل هولوگرافی شناخته میشود شامل دو ادعای اساسی است:

ادعای اول:

ادعای اول اصل هولوگرافی این است که اطلاعات جمع شده در ناحیه‌ای از فضا می‌توانند به صورت هولوگرام نمایش داده شوند- نظریه‌ای که در مرز یک ناحیه وجود دارد. برای مثال، اگر ناحیه‌ای از فضا یک اتاق باشد، اصل هولوگرافی ادعا میکند که تمام فیزیک که در این اتاق رخ میدهد می‌تواند به صورت یک نظریه که روی دیواره اتاق تعریف می‌شود بیان شود.

ادعای دوم:

ادعای دوم اصل هولوگرافی این است که مرز ناحیه‌ای از فضا باید شامل حداکثر یک درجه آزادی در واحد سطح پلانک باشد.

یک سطح پلانک مساحت محصور توسط یک مربع کوچک است که طولی به اندازه طول پلانک (کوچکترین واحد طول) دارد. طول پلانک یک واحد بنیادی طول است، که با ثوابت بنیادی فیزیک مثل ثابت گرانش، ثابت پلانک و سرعت نور ساخته میشود که در حدود ۱۰ به توان ۳۳- سانتی متر است.

برای بسیاری ،‌اصل هولوگرافی بسیار عجیب و مغایر شهود به نظر میرسد: چطور ممکن است تمام فیزیک که در یک اتاق رخ میدهد معادل فیزیک تعریف شده روی دیواره اتاق باشد؟ ممکن است تمام اطلاعات در بدن شما واقعا معادل با اطلاعات در سایه شما باشد؟؟

در واقع، روشی که اصل هولوگرافی در نظریه ریسمان M ظاهر میشود بسیار زیرکانه است. در نظریه M ما سایه‌های روی دیوار هستیم! اتاق بزگتر و ۵ بعد فضا زمان دارد و دنیای ۴ بعدی ما مرز این فضای بزرگتر است.

اگر سعی کنیم از دیوار دور شویم، در یک بعد اضافی از فضا- بعد پنجم حرکت میکنیم.

در واقع، فیزیکدانان سعی کرده اند که روشهای کاوش آزمایشگاهی این بعد پنجم را بیابند.

در مرکز این روشهای هیجان انگیز یک نسخه از اصل هولوگرافی به نام دوگانی AdS/CFT قرار دارد.

0 0 vote
Article Rating
لینک کوتاه
https://sciencetoday.ir/?p=4262

78 نوشته
حسین دارای دکترای فیزیک در گرایش کیهان‌شناسی است و علاقمند به گسترش دانش و آگاهی در جامعه است.
مشترک شوید
آگاه شوید
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
کانال علم روز